Beskrivning
ExcellenceRhum släppte sin första kollektion förra året – och vi räknar med att det kommer vara något återkommande i många år. Vi sammanfattar alla deras släpp som ett väldigt bra och prisvärt sätt att utforska romvärlden.
När det var dags att prova ExcellenceRhum Guyana 2008 måste vi erkänna att förväntningarna var mycket höga. Det är en rom från Port Mourant på Diamond Distillery – som destillerades 2008.
Men ExcellenceRhum Guyana 2008 var faktiskt inte vad vi väntade oss. Den är svår. Det är en rom som sätter väldigt höga krav på erfarenhet. Det är rak, kraftig och blommig arom, med starka drag av torkad frukt.
Smaken är sen väldigt kryddig – med ganska mycket spritiga toner. Det finns en överraskande diskret sötma, som har toner av bränt socker – men den har svårt att nå fram i den starka kicken. Det är inte ofta som vi direkt rekommenderar att tillsätta ganska många droppar vatten – även för den mest vana romdrickaren.
ExcellenceRhum Guyana / Port Mourant MPM Vintage 2008 kommer i en mycket begränsad upplaga på 249 flaskor.
Det finns inga recensioner än.